clock   England:   |   Türkiye: Site Dili:   Arapça  English  Español  Français  German  Russian  Türkçe

Çanakkale / Çan / Biga

Kayıt Tarihi: 16-12-2012 Okunma Sayısı: 46840

Çanakkale / Çan / Biga >

Çanakkale / Çan / BigaÇanakkale / Çan / BigaÇanakkale / Çan / BigaÇanakkale / Çan / Biga

 

Yenice’den batıya doğru ilerleyen karayolu Çan yakınında ikiye ayrılıyor. Sağa dönülürse Çan, Biga, Karabiga’ya çıkıyor. Karabiga Marmara Denizi kıyısında sahil kasabası. Doğru devam edilirse Kirazlı üzerinden Çanakkale’ye varılıyor.

Çan seramikleri tanınan bir ilçe, büyük bir seramik fabrikası var ve orta yerinden Biga’yı geçip Karabiga’nın doğusunda Marmara Denizi’ne dökülen Biga Çayı geçiyor. Antik Çağ’da bu yöre Sergis adıyla biliniyordu.

İlçe merkezinde Belediye tarafından işletilen Çan kaplıcası ve 16 km. uzaklıktaki Tepeköy’de Çan-Tepeköy kaplıcası bulunuyor. Çan’daki kaplıcanın suyu 46 derece sıcaklıkta, Tepeköy’deki ise 37-49 derece arasında.

Biga

Çanakkale / Çan / BigaÇan-Biga yolu Biga Çayı’nı izliyor. 36 Kilometrelik yol iyi. Antik Çağ’da burada Pegea kenti vardı. Biga adının da buradan geldiği düşünülüyor. 30 bin kadar nüfusu bulunan Biga 1364 yılında Osmanlı topraklarına katıldı. Çarşı Camisi 1911′de yapılmış. Sanayisi, tarımı ve hayvancılığıyla ilimizin ekonomik gelişmişliği bakımından ön planda olan Biga ilçesi, girişimci insanlarıyla tanınır. Parion antik kentini de sınırları içinde barındıran Biga, Osmanlı döneminde sancak merkezi idi.

 

Karabiga

Çanakkale / Çan / KaraBiga Biga’dan ayrılıp Çanakkale yoluna girilip 8 km. sonra sağa dönüp 20 km. daha ilerleyince Marmara kıyısında bir sahil kasabası olan Karabiga’ya ulaşılıyor. Geniş bir koyun etrafına yerleşmiş belde yazlık konutların bulunduğu bir sayfiye yeri. Koyu dönüp yazlık evleri geçince bir burun üzerinde antik Priapos kentinin kalıntıları heybetli surları ile karşımızda. Yer yer ayakta olan surlar burunun öteki tarafına kadar uzanıyor. Abydos ve Miletoslularca kurulmuş bir koloniydi. İ.Ö. 334 yılındaBüyükİskender’in Perslere karşı başlattığı Doğu Seferi’nde ilk büyük zaferi kazandığı Granikos Savaşıburada geçmişti. 1364 Yılında Osmanlı egemenliğine girdi.

Surlar Bizans döneminden kalma ve kent savunması ve duvarcılık tekniği açısından incelenmesi gereken bir kent.
Karabiga’nın girişinden sola ayrılan yol Şahmelek yolu. Devam edildiğinde Parion antik kentineulaşılıyor. Buradan dar yolla Balıkçeşme’den ana yola çıkılıyor, sağa dönüp devam edildiğinde Çanakkale Boğazı geçiş noktalarından birisi olan Lapseki’ye geliniyor.

 

Lapseki

Çanakkale Boğazı’nın giriş noktasındaki Lapseki ile Boğaz’ın karşı yakasındaki Gelibolu arasında feribot 24 saat çalışıyor.
İlçe Boğaz kıyısındaki dört önemli yerleşimden birisi. Antik Çağ’daki adı Lampsakos’du, Foçalıların (Phokai) kurduğu bir koloni olduğu düşünülüyor. Coğrafyacı Strabon ise Miletos kolonisi olduğunu yazıyor. 1356′da Osmanlı topraklarına katılmış.

1. Dünya Savaşı’nda bir süre İngiliz ve Fransızların işgalinde kaldı.

Tarım yanında balıkçılık da ekonomisinde yer tutuyor. Kiraz ve şeftalisi yörede tanınıyor. 2-14 haziran arasında Kiraz Şenliği yapılıyor.
Süleyman Paşa, Umurbey Hüdavendigar camileri ile Yakup Bey külliyesi, Abdullah bin Hacı Yakup Türbesi Osmanlı eserleri.

Çardak

1463-1464 yılları arasında yapılan Kervansaray halen kullanılır durumda. “Salbaş Ağacı” denilen anıt ağaç 600 yaşlarında ve koruma altında.
Çanakkale’ye doğru giden yolun sağında hemen hiç yapılaşma olmayan uzun kumsallar var.

Umurbey

Boğaz’dan beş km. kadar içerideki yerleşim ova ile çam ormanlarının sınırında kurulu. Eski yerleşimi denize daha yakınmış, ancak korsan saldırılarından dolayı daha içerilere taşınmış. Bol sebze ve meyve yetişiyor.

Vitrin
 
İletişim
Sitemizdeki Emlak Sayısı: 129 Aktif Ziyaretci: 50    |    Toplam Ziyaretci: 32671551    |    Toplam Sayfa Gösterimi: 43394969